Aktualności

  powrót

Nowe pergole, nowa jakość MZB

Data: 2016.06.23

Po kilkudziesięciu latach zaniedbań Miejski Zakład Budynków standaryzuje wszystkie pergole śmietnikowe. Teren wokół nich będzie zadbany i przyjazdy otoczeniu.

Nowa jakość
MZB rozpoczęło proces standaryzacji pergoli śmietnikowych. Wkrótce będą one wyglądać tak samo. Administracja ujednolici je kolorystycznie, wyznaczy miejsca na pojemniki do segregowania surowców wtórnych i wielkogabarytowych odpadów. Obok każdej pergoli stanie trzepak. Będzie to swoistego rodzaju mały kompleks czystości osiedla. Na każdej takiej budowli znajdą się również tablice informacyjne. Taka wzorcowa pergola znajduje się już przy ulicy Narutowicza obok studia fotograficznego Mimoza. Została ona wybudowana według założeń Miejskiego Zakładu Budynków. Wszystkie nowo budowane miejskie pergole będą powstawać właśnie według tego wzoru.

Nowe zadania
Podczas ostatniego posiedzenia Rady Miejskiej radni na rzecz spółki MZB przekazali w zarząd pergole śmietnikowe będące pod opieką miasta. Prezydent chciał, by odpowiedzialność za porządkowanie terenu wokół pergoli, ich remonty i wszelkiego rodzaju inwestycje z nimi związane były w rękach jednego podmiotu. W związku z tym Rada Miasta podjęła decyzję o podwyższeniu kapitału zakładowego MZB o 50 tys. zł. Środki te zostaną wykorzystane na budowę nowych pergoli śmietnikowych. Swój wkład finansowy w to zadanie wnosi również Miejski Zakład Budynków. Jak deklaruje prezes Tomasz Gunia, zarządzana przez niego Spółka jeszcze w tym roku wybuduje siedem nowych i wystandaryzowanych altanek dla mieszkańców Stalowowolskich osiedli.

Wiele do zrobienia
Obecnie MZB ma w swoich zasobach 41 zamkniętych pergoli śmietnikowych. Łącznie na terenie Stalowej Woli jest ponad 80 obiektów tego typu, a więc jeszcze połowa z nich wymaga przebudowy i zamknięcia. Teraz w pierwszej kolejności miejska Spółka zajmie się pergolą na ul. Skoczyńskiego, dwiema zaniedbanymi obiektami na ul. Energetyków oraz jedną przy ulicy Staszica. Dbałość o pergole i teren wokół nich
Pergole MZB są sprzątane 2 razy w tygodniu - w poniedziałek i piątek. Dodatkowo w środę pracownicy Spółki patrolują teren. Jeżeli wymaga tego sytuacja, zlecane jest dodatkowe sprzątanie. Działania te dotyczą zarówno miejsc wokół śmietnika, jak i w samej pergoli.
Oprócz tego pracownicy MZB reagują na bieżąco na wszelkiego rodzaju awarie techniczne (naprawa zepsutych zamków, usuwanie graffiti itp.). Tam, gdzie dewastacje miały miejsce najczęściej, tam zamontowano monitoring. Kamery sukcesywnie pojawiać się będą również w innych miejscach.
Pergole pod względem sanitarno- epidemiologicznym są regularnie dezynfekowane, w sezonie letnim nawet 4 razy w miesiącu. Dezynfekcją przy pomocy specjalistycznego sprzętu zajmują się pracownicy MZB. Miejski Zakład Budynków jest ubezpieczony na wypadek nieszczęśliwego wypadku, do jakiego mogło by dojść na terenie pergoli.

Kto ma zadbać o pergole?
Gmina nie ma obowiązku zapewnienia pergoli śmietnikowych mieszkańcom. Ten obowiązek spoczywa na barkach właścicieli nieruchomości. Wspólnoty mieszkaniowe oraz klienci instytucjonalni płacą MZB za udostępnianie pergoli śmietnikowych oraz za ich utrzymanie. Niemniej zarządca czy właściciel nieruchomości ma obowiązek dbać o porządek wewnątrz i wokół użytkowanego śmietnika. MZB już zapowiada kampanię informacyjno-edukacyjną skierowaną do mieszkańców Stalowej Woli, promującą odpowiednią segregację śmieci oraz utrzymywanie osiedlowych altanek w czystości.

http://www.stalowemiasto.pl
Powrót do listy aktualności


    ZGŁOŚ AWARIĘ

      
TABICA OGŁOSZEŃMiejski Zakład Budynków Sp. z o.o.
ul. Dmowskiego 1
37-450 Stalowa Wola
tel. 15 643 36 90
e-mail: biuro@mzb-stalowa.pl

Klauzula informacyjna